loader
Nizom aktivnosti obilježena Nedjelja borbe protiv distrofije i 60 godina uspješnog postojanja i rada Saveza

Nizom aktivnosti obilježena Nedjelja borbe protiv distrofije i 60 godina uspješnog postojanja i rada Saveza

Savez distrofičara Federacije BiH uspješno je završio aktivnosti povodom obilježavanja Nedjelje borbe protiv distrofije u 2025. godini i 60 godina svog uspješnog postojanja i rada.

Ovim povodom, od 29. do 31. maja 2025. godine, u Rehabilitacionom centru „Reumal“ u Fojnici, održane su dvije edukativne radionice: „Preporuke Komiteta UN za prava osoba sa invaliditetom“, na kojoj je edukator i predavač bio g-din Fikret Zuko iz Udruženja slijepih KS, te edukativna radionica „Pristupačnost za OSI kroz prizmu Preporuka Komiteta UN za prava OSI“, na kojoj je predavač i edukator bio g-din Zlatko Malić iz CARITAS-a BiH. Učesnici su imali priliku da kroz interaktivne diskusije razmijene iskustva i predlože konkretne korake ka poboljšanju položaja osoba sa nervno-mišićnim oboljenjima i osoba sa invaliditetom u cjelini.

Jedan od značajnijih trenutaka događaja bila je prezentacija povodom 60 godina rada Saveza. Ovom prilikom prisutnima su se obratili direktor Saveza g-din Almir Šahmanija, predsjednik Udruženja distrofičara Unsko-sanskog kantona g-din Hasmir Delić i rukovodilac Udruženja distrofičara u Hercegovačko-neretvanskom kantonu-županiji g-din Miroslav Nikše, te su se svi zajedno prisjetili ključnih dostignuća i zajedničkih napora u dugogodišnjoj borbi za prava osoba sa distrofijom.

Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI Federacije BiH, kao jedna od institucija koje su podržale ovaj događaj, predstavio je svoj rad i programe podrške osobama sa invaliditetom. Učesnici su imali priliku da se, kroz prigodnu prezentaciju, upoznaju s mogućnostima profesionalnog razvoja i zapošljavanja, kao i sa konkretnim inicijativama koje Fond sprovodi.

Pored edukativnih aktivnosti, održane su i XVIII sportske igre „Ne sami, zajedno je lakše“, kroz šahovski turnir, koji je okupio takmičare iz cijele Federacije BiH. Ova sportska manifestacija još jednom je pokazala važnost zajedništva i podrške među osobama sa distrofijom. Turnir je svečano otvorio gospodin Zlatko Malić, predstavnik Caritasa BiH, dajući dodatnu važnost ovom događaju koji promoviše jednakost, inkluziju i sportski duh, dok je tehničku organizaciju preuzeo Invalidski šahovski klub "Biser" u saradnji s Udruženjem distrofičara Bužim, kojima se ovom priliko najiskrenije zahvaljujemo.

Poredak nakon završetka turnira:

1. mjesto - Samir Đulić – Udruženje distrofičara Bužim
2. mjesto - Aziz Račić – Udruženje distrofičara Bužim
3. mjesto - Vahid Lugavić – Udruženje distrofičara Tuzlanskog kantona

Veliku podršku cijelom događaju pružili su Ministarstvo za ljudska prava i izbjeglice BiH, Parlament Federacije BiH, Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, Fond za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI Federacije BiH i Skupština Tuzlanskog kantona, kao i svi učesnici koji su svojim prisustvom doprinijeli uspjehu ovog značajnog događaja.

Hvala svima koji su učestvovali i podržali ove aktivnosti. Zajedno nastavljamo borbu za prava i bolji položaj osoba sa invaliditetom, odnosno osoba sa distrofijom i srodnim mišićnim i nervno-mišićnim oboljenjima!