loader
Inkluzivno zapošljavanje u fokusu: Uspješno održan stručni panel na Sajmu poslova „Gledaj sebi posla“ 2025.

Inkluzivno zapošljavanje u fokusu: Uspješno održan stručni panel na Sajmu poslova „Gledaj sebi posla“ 2025.

Sarajevo je u hotelu Hills, 6. i 7. oktobra 2025. godine, uspješno ugostilo Sajam poslova „Gledaj sebi posla“, najveću platformu za zapošljavanje u Federaciji BiH. Sajam je organizovalo Federalno ministarstvo rada i socijalne politike, uz partnersku podršku Federalnog zavoda za zapošljavanje, Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje osoba s invaliditetom (OSI) i UN Women Bosne i Hercegovine.

Događaj je okupio poslodavce i tražioce posla, s posebnim fokusom na unapređenje inkluzivnosti tržišta rada.

Panel 2: Inkluzivno zapošljavanje – OSI i modeli profesionalne rehabilitacije

Jedna od važnijih diskusija tokom Sajma bio je Panel 2, posvećen temi „Inkluzivno zapošljavanje: OSI i modeli profesionalne rehabilitacije“. Cilj panela bio je ponuditi konkretne uvide i preporuke za efikasnije sistemske podrške zapošljavanju osoba s invaliditetom (OSI).

Panelom je moderirala Maja Čengić, a u sastavu panelista bili su:

- Sabina Zubčević, predstavnica Fonda za profesionalnu rehabilitaciju i zapošljavanje OSI       FBiH;

- Vedad Vajzović, direktor GREENS d.o.o. i predsjednik Udruženja ProReha;

- Senida Karović, predsjednica Udruženja Unija civilnih žrtava rata FBiH;

- Lejla Ibrahimi, osoba sa invaliditetom na trećoj godini doktorskog studija na Prirodno-         matematičkom fakultetu u Sarajevu;

- Fikret Zuko, direktor Udruženja slijepih KS;

- Dobrica Jonjić, pomoćnik Federalnog ministra rada i socijalne politike u sektoru za zaštitu    i inkluziju osoba sa invaliditetom i civilnih žrtava rata.

Predstavnici krovnih organizacija OSI

Ovaj panel je imao poseban značaj zahvaljujući učešću ključnih aktera iz organizacija osoba sa invaliditetom. Među panelistima su bili Senida Karović i Fikret Zuko, koji su ujedno važni predstavnici Vijeća organizacija osoba sa invaliditetom FBiH odnosno Koordinacionog odbora organizacija osoba sa invaliditetom KS. Njihovo direktno uključivanje osiguralo je da se u diskusiji čuje glas organizacija koje se svakodnevno bore za prava i radnu integraciju OSI.

Panelu je, kao važan gost, prisustvovao i g-din Almir Šahmanija, direktor Saveza distrofičara Federacije BiH i predsjednik Vijeća organizacija osoba sa invaliditetom FBiH. Njegovo prisustvo dodatno je naglasilo sistemski značaj ove teme i potrebu za saradnjom između institucija vlasti, poslodavaca i civilnog društva u procesu inkluzivnog zapošljavanja.

Panel je pružio konkretne smjernice za unapređenje podrške i modela profesionalne rehabilitacije u Federaciji BiH.